Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Aféra „Třináct milionů“ není zdaleka jen o curlingové hale…

Ne 14.12.2014 21:46

Nepromyšlených a uspěchaných kroků už stačila udělat za krátkou dobu své existence nová koalice Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a SZ dost. Ať to byly první krůčky a tvrdé pády třeba při prvním zasedání ZMČ Brno-střed, omezení kontrolních orgánů, obsazování odborných komisí, zařazení mateřských školek do celoměstského elektronického systému zápisů nebo vytvoření pozic radních a jejich odměňování. Poslední přešlap je starý jen pár dní, jedná se o přesun 13,2 milionu Kč, které byly v rozpočtu připraveny pro stavbu curlingové haly. Tyto prostředky koalice přesunula na údržbu a provoz radnice, což vzbudilo poměrně velkou vlnu nevole nejen u opozice, ale i občanů.

Problém ale může být v budoucnu mnohem větší, než se nyní zdá. Pokud dnes přesouvá koalice v čele s hnutím Žít Brno finance z oblasti sportu – byť je to ještě stále málo rozšířený curling - na opravy radnice, kdo může s určitostí říct, že příště nebudou ve prospěch radnice přeloženy dotace fotbalové Zbrojovky nebo třeba přesunuty peníze přislíbené na stavbu tělocvičny ZŠ Bakalovo nábřeží (tento návrh také v průběhu posledního jednání Finančního výboru padl)? Přesouvání financí může být v pořádku, pokud je ve prospěch většiny obyvatel městské části. Ve chvíli, kdy končí finanční prostředky ze sportu ve vybavení a úpravách radnice, se samo Žít Brno stává důvodem, pro který je jejich voliči zvolili: hnutí s tváří Matěje Hollana a mozkem Sváti Bartíka je infikováno nemocí mocných. Evidentně ale v rekordním čase několika týdnů v zastupitelstvu. Že u toho opět hlasitě křičí a okopává všechny své odpůrce, kteří si dovolí jim oponovat objektivními argumenty, už je bohužel součástí jejich způsobu fungování v politice. Nezbývá než doufat, že alespoň někteří členové koalice se odhodlají k ráznému NE. Ať už formou rozumného dialogu s opozicí, nebo třeba odborným a fundovaným postojem k záležitostem, které zastupitelstvo řeší (prostudováním dokumentace, proniknutím do problematiky, konzultacemi s odborníky v dané oblasti…).

Politika je sice pro spoustu nových koaličních zastupitelů vulgarismus a znamená pro ně jen zátěž, ale pokud do ZMČ kandidovali i z jiných důvodů, než jen že to budou čtyři roky srandy, měli by změnit přístup a začít pracovat zodpovědně a s ohledem na obyvatele naší městské části. Napříč koalicí je zcela jistě dost rozumných zastupitelů s potenciálem svou městskou část pozvednout. Podporou takto kontroverzních návrhů ale službu svým voličům udělají jen těžko.

 

dc