Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Bude vedení ministerstva vnitra bezpečnostním rizikem pro ČR?

Pá 16.07.2010 00:00

Personální obsazování klíčových postů, které na ministerstvu vnitra provádí Radek John, je stále více znepokojující. Pravděpodobné jmenování kontroverzního Martina Bartáka do funkce náměstka je jen jedním z varujících příkladů utváření nového vedení MV.

Exministr Barták je nejen spojen s účastí u řady podezřelých výběrových řízení na ministerstvu obrany, ale také doposud jednoznačně nevysvětlil prodej svého podílu jedné své společnosti Andreji Korpljakovovi. Právě Korpljakovov je podezříván z napojení na ruský organizovaný zločin.

Ministr Radek John by měl veřejnosti namísto mlžení sdělit své jasné stanovisko k osudu Martina Bartáka na MV. Odpovědnosti ministra vnitra se mlčením zbavit nelze.

Dalším pochybnosti o střetu zájmu vyvolává jmenování Michala Moroze, který je majitelem detektivní agentury, do funkce náměstka ministra vnitra. Odborné kvality Michala Moroze devalvuje jasně hrozící střet zájmů a proto by měl zůstat nadále v nevýkonné pozici, např. poradce ministra.

Ministr vnitra Radek John hovořil na začátku o oproštění ministerstva od vlivu jakýchkoliv bezpečnostních agentur. Jmenováním dalšího náměstka Miroslava Zahálky, který byl členem představenstva společnosti ABL, ale zcela odporuje svým slibům. Skoro to vypadá, že největším bezpečnostním rizikem pro Českou republiku bude samo vedení Ministerstva vnitra.

Vyzývám zároveň ministra Radka Johna, aby urychleně rozhodl o osudu policejního prezidenta. Situace, kdy je z jeho vyjádření jasné, že Oldřich Martinů ve funkci skončí, je neudržitelná. Po takových prohlášeních logicky dochází k výraznému oslabení autority policejního prezidenta u podřízených. Zároveň diskuse o jeho možných nástupcích zvyšuje nervozitu uvnitř policie a odpoutává pozornost policie od boje s kriminalitou.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD