Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


ČSSD nesouhlasí se zvyšováním nájemného v městských bytech

19. dubna 2017 08:11

Jednotlivé městské části přicházejí o svou pravomoc rozhodovat o výši nájemného v městských bytech. V současnosti tak činí s přihlédnutím k místním podmínkám, specifikům a koncepci vlastního rozvoje.

Brněnské zastupitelstvo bude v úterý 20.6. projednávat nová Pravidla pronájmu bytů statutárního města Brna. Tento dokument kromě dalších důležitých změn určuje výše nájemného novým nájemníkům obecních bytů. Proti se staví starostové nejméně sedmi městských částí. Hlavní dopady vystihuje starosta Brna-Černovic Pavel Blažík: “Se zvýšením nájemného nesouhlasím, není k němu důvod. V hospodaření trvale vykazujeme zisk, ze kterého hradíme opravy a investice ve svěřeném bytovém fondu. Nevidím důvod, proč novým nájemníkům zdražovat bydlení.”

 Při posuzování žádosti o městský byt se nově nebude brát zřetel například k minulosti žadatelů - neplatičství, porušování pravidel soužití nebo protiprávní užívání bytu. Startovací byty na městských částech mohou snadno ztratit svůj status a nebudou tak k dispozici pro další mladé rodiny, nejasné jsou podmínky přidělování sociálních bytů.

 “Domnívám se, že pravomoc hospodařit s bytovým fondem by měla městským částem zůstat, nesou za jeho správu plnou odpovědnost,” prezentuje globální pohled na problematiku Oliver Pospíšil, který má s bydlením zkušenosti z pozice bývalého náměstka primátora. “Je zřejmé, že vedení města chce v budoucnu nájemné vždy vztahovat k ekonomickému nájemnému, a to bez vlivu městských částí.“

 Brněnské ČSSD připadá nastávající stav paradoxní. Současná městská koalice vynakládá mimořádné prostředky na diskutabilní projekty sociálního začleňování, byty s nízkým nájemným přiděluje i nájemcům, kteří městu dluží. Řádným občanům několik let čekajícím v pořadnících chce ale bydlení zdražit. Vzhledem ke stanoveným hodnotám tzv. ekonomického nájemného to v praxi u většiny městských částí znamená nezanedbatelné zvýšení nájemného u nových nájemních smluv. Noví nájemníci tedy budou za totožné byty platit rozdílné nájemné oproti nájemníkům stávajícím, kterým naštěstí vzhledem k platné legislativě nájemné jednostranně zvýšit nelze.

 

Pro příklad uvádíme rozdíl mezi stávajícím a tzv. ekonomickým nájemným ve vybraných městských částech: 

Stávající nájemné

Kč/m2/měsíc

Ekonomické nájemné

Kč/m2/měsíc

Zvýšení

Bystrc

60,00

77,45

29 %

Černovice

62,24

78,85

27 %

Kohoutovice

65,00

80,34

24 %

Líšeň

63,00

83,97

33 %

Nový Lískovec

55,23

82,90

50 %

Slatina

55,00 – 59,00

84,07

42 - 53 %

Jih

62,00

76,11

23 %

Vinohrady

43,38

82,19

89 %

Žabovřesky

66,92 – 90,00

88,15

0 - 32 %

 V materiálu předloženém do zastupitelstva navíc chybí srovnání stávajícího znění pravidel s vyznačením navržených změn. Většina zastupitelů si tak nemusí být vědoma, o jak rozsáhlé změny v podmínkách pronájmu bytů jde.

Mgr. Pavel Blažík
starosta MČ Brno-Černovice 

 

Ing. Oliver Pospíšil
předseda ČSSD Brno-město