Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


ČSSD podporuje prověřování členů výběrových komisí národním bezpečnostním úřadem

Čt 07.01.2010 00:00

ČSSD podporuje prověřování členů výběrových komisí Národním bezpečnostním úřadem, zejména pak jejich majetkových poměrů, jak to navrhuje premiér Fischer.

Jsme však přesvědčeni, že kontrola majetkových poměrů nemůže být účinná a úspěšná, pokud bude zákonem dále umožněno vlastnictví akcií na majitele. Pro každého prověřovaného by nebylo nic jednoduššího, než veškerý majetek neoprávněně získaný korupcí uložit do akciové společnosti s těmito anonymními akciemi. Pro všechny kontrolující subjekty, včetně Národního bezpečnostního úřadu, by pak bylo téměř nemožné prokázat vlastnictví společnosti takové osobě.

 Proto dnešní vyjádření premiéra Fischera vnímám jako krok k přehodnocení negativního postoje jeho vlády k návrhu zákona o zrušení listinných akcií na majitele. Ten jsme předložili společně s Bohuslavem Sobotkou a Ondřejem Liškou na začátku listopadu loňského roku (sněmovní tisk 954 na www.psp.cz).

 Očekávám, že vláda Jana Fischera změní svůj postoj k našemu návrhu, a má-li věcné připomínky k jeho legislativnímu provedení, pověří ministryni spravedlnosti vypracováním příslušného pozměňovacího návrhu. Pokud nebude zákon přijat, nelze se v budoucnu ubránit nejen výše popsaným situacím, ale i podezřením, že část akcií společností ucházejících se o veřejné zakázky vlastní právě Ti, kteří o těchto zakázkách rozhodují.

 Jeroným Tejc místopředseda poslaneckého klubu ČSSD