Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


ČSSD vyzývá k řešení kauzy spojené s působením Radka Johna ve společnosti ORA Print

Po 19.07.2010 00:00

Zpravodajský server Aktuálně.cz ve svém článku "Pohled do smluv: Jak Johnova firma předražovala zakázky" potvrdil všechny závažné informace, na které ČSSD před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny vytrvale upozorňovala v souvislosti s působením současného ministra vnitra Radka Johna ve společnosti Ora Print.

Nejedná se pouze o napojení Radka Johna na vlivného podnikatele a blízkého přítele primátora Béma Romana Janouška, avšak především o zakázku společnosti Ora Print pro VZP. V rámci této zakázky například firma Ora Print měla vyinkasovat 111 milionů korun za pouhá tři vydání tohoto časopisu. Pochybností okolo smlouvy, kterou Radek John přímo podepsal a byl také zmocněn k jednání za firmu ve věci plnění smlouvy (nemůže tedy říkat, že jen podepisoval), je však více, což článek shrnuje.

Je naší opoziční povinností, abychom v této chvíli učinili veškeré kroky, které povedou k objasnění celé situace. Vyzýváme proto:

1) Redakci Aktuálně.cz, aby smlouvu, kterou podle informací obsažených ve svém článku má k dispozici, poskytla k nahlédnutí nejen veřejnosti, ale i dozorčí a správní radě VZP.

2) Dozorčí a správní radu VZP, aby se tímto problémem oba orgány začaly neprodleně zabývat. Sama VZP nakonec po čase uznala, že vydávání časopisu je příliš drahé. O kolik peněz tedy v konečném důsledku VZP kvůli smlouvě se společností Ora Print přišla?

3) Radka Johna, aby veřejnosti poskytl své stanovisko k celé věci a doložil konkrétní důkazy, které by vyvrátily tvrzení redakce Aktuálně.cz. Doufáme, že po dvou letech v roli ministra vnitra nám Radek John, stejně jako nyní, nebude tvrdit, že za kroky ministerstva vnitra v době jeho působení nenese žádnou odpovědnost, protože byl "jen ministr a vše jen podepisoval".

ČSSD považuje zjištění Aktuálně.cz za skandální. Je to jen jeden z dalších důvodů, pro které ČSSD nemůže v hlasování o důvěře podpořit vládu Petra Nečase. S ohledem na nekompetentnost ministra Johna, neustále posilující vliv bezpečnostní agentury ABL na jednotlivých ministerstvech a současnou kauzu ohledně společnosti Ora Print máme značné pochybnosti také o samotném působení Radka Johna v křesle ministra vnitra.

Je rovněž s podivem, jak se čelní představitelé vlády staví k osobě Michala Moroze, který byl Radkem Johnem jmenován do funkce náměstka ministra vnitra. Považujeme za nepřijatelné, aby ve vysoké pozici resortu vnitra působil člověk, o kterém sám ministerský předseda Nečas neví, kdo jej nominoval. Chápeme, že je to pro něj těžké ve chvíli, kdy jeden koaliční partner svádí nominaci Michala Moroze na další koaliční stranu, jejíž hlavní představitel a faktický šéf Miroslav Kalousek zase tvrdí, že pana Moroze "nezná a nikdy ho neviděl".

Jestliže někdo očekával od nové vlády naprostou průhlednost a proklamovaný nový styl politiky, musí být stejně zklamán, jako jsme my. Bohužel se potvrzují naše slova, že marketingové projekty Víta Bárty a Miroslava Kalouska společně s ODS obelhali občany této země.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD