Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Dopravní sci-fi

Po 08.02.2016 11:40

Se zájmem jsem se dočetl, že je plánu vskutku odvážný záměr přebudovat celé Mendlovo náměstí, narovnat trasu jedničky z Hybešovy ulice přes sklady za nemocnicí u Sv. Anny, přetne trasu heliportu a nakonec bude mít stejnou zastávku jako tramvaje číslo pět a šest a zúží se počty jízdních pruhů. Protože se mě tento záměr tak trochu dotýká vzhledem k místu mého bydliště i osobně, tak bych se k tomu rád vyjádřil.

Na tomto záměru je pozitivní maximálně to, že se alespoň nahlas vyslovil vůbec nějaký plán, jak naložit s Mendlovým náměstím, které si rozhodně modernizaci zasluhuje. Přijde mi ovšem absurdní, aby se v okamžiku, kdy doprava v Brně každý rok houstne, jsou velké problémy s parkováním, není dobudován obchvat města a stále ještě nebylo rozhodnuto o tom, jak bude naloženo s polohou hlavního nádraží, vytvářel megalomanský plán, který skýtá mnohá úskalí.

Nejsou dořešeny majetkové náležitosti ohledně výkupu pozemků k narovnání trasy, není vysvětleno, jak by fungoval heliport u Sv. Anny po takovém dopravním zásahu, nikde není predikováno, jakým způsobem by dokázala být doprava v této části města zklidněna natolik, aby se skutečně mohly zúžit počty pruhů ze čtyř na dva, aniž by došlo k dopravnímu kolapsu. V současných parametrech je to nemyslitelné. Také jsem se nikde nedozvěděl, jak by bylo možné, aby se tři velmi frekventované linky tramvají dokázaly bezproblémově odbavovat jen z jedné jediné zastávky. Mám pocit, že na magistrátě si nikdo neuvědomuje, že vznášedla ještě nejsou běžnou výbavou každé rodiny, že komunikace ještě nějakou dobu budeme potřebovat a že dopravní zácpy nelze vyřešit tím, že to motoristům ztížím nekoncepčním zúžením pruhů natolik, aby jezdili raději na kole. Nic proti cyklistice, jen bych chtěl, aby měl každý svobodně na výběr. Myslím si, že v této podobě je tento plán nerealizovatelný a se stylem, který bohužel tato koalice vyznává – po nás potopa, se budou snažit prosadit tento záměr navzdory všem, případná realizace padne ovšem na bedra až novému vedení města.

Mgr. Tomáš Řepa
zastupitel ZMČ Brno-střed