Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Jak pejsek s kočičkou vařili dort – tentokrát v bývalé věznici na Cejlu

Po 21.11.2016 14:12

Jak pejsek s kočičkou vařili dort – tentokrát v bývalé věznici na Cejlu

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Na známou pohádku si musí vzpomenout návštěvník bývalé věznice na Cejlu, když se začte do tabule se jmény vězněných, umístěné při vstupu. Na velké tabuli připomínající pohnutou historii bývalé vazební věznice jsou pohromadě jména nacistů, jejich obětí z odboje, lidí pronásledovaných v 50. letech či třeba českého fašisty.

V souladu se zažitou konvencí očekáváme na tabulích připomenutí památky těch, kteří si to zasloužili, nikoliv prokazatelných zločinců. Proč jsou jména válečných zločinců zamíchána s českou elitou?

Proč je Walter Marquort nazývaný jako brněnský Mengele, který osobně popravoval vězně v Kounicových kolejích, a který se jako lékař podílel na mučení vyslýchaných, kterým píchal chemické látky, uvedený na koláži vedle básníka Jana Zahradníčka?

21. dubna 1945 velel komisař brněnského gestapa Kurt Leischke popravčí četě v Brně-Medlánkách, kde musela každá z 15 obětí masakru jedna podruhé sestoupit do hromadného hrobu, lehnout si na ostatní mrtvé a dle rozkazu Leischkeho byla střílena do hlavy. Pouze Marie Podsedníková byla střelena do hlavy nad hrobem, kam poté spadla. Do hromadného hrobu si musel jít lehnout také šestnáctiletý student Karel Švejda. Proč je jméno Kurta Leischkeho uvedeno vedle světově proslulého spisovatele Petera Demetze, který byl na Cejlu vězněn pro své aktivity a pro svůj židovský původ? Dal k tomu profesor Yalské a Kolumbijské univerzity, který dosud žije v USA, souhlas?

Šéf nacistické kriminální policie Karl Schwabe nechal zatknout Alfréda Löw Beera, jehož rodina postavila vilu Tugendhat, kterému se tak na rozdíl od jeho dětí nepodařilo emigrovat a zahynul. Schwabe nacifikoval coby moravskoslezský viceprezident nejen Brno, ale i Moravu a Slezsko - proč je tento právník uveden vedle pozdějšího předsedy Ústavního soudu Zdeňka Kesllera, který byl na Cejlu vězněn komunisty?

Otto Koslowski je jedna z klíčových osob gestapa v protektorátě Čechy a Morava, kterého říšské vedení poslalo zasahovat také do Bulharska, Maďarska a na Slovensko, a který likvidoval na konciválky partyzánské skupiny na Moravě. Koslowski byl předsedou senátu stanného soudu v Brně, který odsoudil k okamžitému zastřelení 30 osob. Otto Koslowski se nastěhoval do vily bratří Eislerů v Brně a do jeho pracovních povinností patřilo potlačovat homosexuály. Co má společného tento zločinec s básníkem Zdeňkem Rotreklem?

Vítáme, že se pokračuje v sanaci areálu bývalé věznice, vítáme i snahu o zpřístupnění tohoto pietního místa, o kterém se stále ví tak málo. Přesto bychom od náměstka primátora Matěje Hollana, který se v projektu velmi angažuje, očekávali více taktu a empatie. Nechceme mu podsouvat, že by snad chtěl oslavovat jména nacistů uvedených na tabuli, ovšem ani vysvětlení, že se jedná jen o dokumentární výčet vězněných známých lidí, nemůže obstát, protože je proti zdravému rozumu i etice. Tabule by měla být co nejdříve odstraněna a nahrazena vhodnější, náměstek primátora Matěj Hollan by se měl jménem města a veřejně omluvit všem těm, které tato absurdní tabule poškodila.

 

Ing. Oliver Pospíšil
Předseda MěVV ČSSD Brno-město