Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Jak se hazard dostal zpět do Brna

Po 29. 01. 2018

Až do léta minulého roku uplatňovalo město Brno vůči hazardu prakticky nulovou toleranci. V platnosti byla obecně závazná vyhláška (OZV) č. 1/2014, která připouštěla pouze hraní binga, sázkových her v kasinu a karetních turnajů, a to v městských částech Jehnice, Komín, sever a Útěchov. Fakticky ale na území těchto MČ žádné z vyjmenovaných her povoleny nebyly.

Na ZMB 11. dubna 2017 byl radou předložen materiál č. 7, který obsahoval návrh OZV o regulaci provozu hazardních her ve dvou variantách. Varianta I., původně doporučená radou, zcela zakazovala ty druhy hazardu, které dle zákona mohou obce regulovat (bingo, technická hra, živá hra, turnaje malého rozsahu). Bod byl z programu ZMB stažen, dle vyjádření primátora na žádost městské části Brno-střed.

Na ZMB 16. května 2017 byl „na stůl“ předložen materiál č. 129, který obsahoval návrh OZV o regulaci provozu hazardních her, tentokrát pouze v jedné variantě, která připouštěla bingo, živé hry a turnaje malého rozsahu. Vše vzniklo z iniciativy městské části Brno-střed, kde ZMČ souhlasilo s kasiny na Benešově 18 (stávající kasino v hotelu Grand) a na Husově 16 (hotel International). Tato vyhláška č. 12/2017 byla i hlasy zastupitelů za Žít Brno schválena.

Tím se hazard vrátil do Brna a zastupitelstvo je každoročně nuceno upravovat vyhlášku o regulaci provozu hazardních her a doplňovat adresy dalších kasin dle podaných žádostí. Pokud některá z městských částí vyjádří (byť jen jednou) souhlas s možností provozovat hazardní hry na svém území, musí případný nesouhlas se zařazením dalších adres do OZV zdůvodnit transparentními, nediskriminačními důvody.

Do této pasti se zatím dostala jen městská část Brno-střed, která souhlasila s možností provozování hazardních her na svém území 3. května 2017, protože podporovala pokračování či vznik kasin na Benešově 18 a Husově 16. Na zařazení nové adresy Benešova 14 se ZMČ Brno-střed na svém zasedání 1. listopadu 2017 již neshodlo, tato adresa však do návrhu novely vyhlášky zařazena je, jinak by se městská část či město Brno vystavovalo riziku sankcí ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A tak budou každým rokem přibývat další a další adresy…

Ing. Oliver Pospíšil
předseda
MěVV ČSSD Brno-město