Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


K brněnské koalici aneb Může mrtvola obživnout?

St 13.04.2016 22:29

Brněnská koalice Hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Strany zelených je mrtvá a to bez ohledu na to, kdo, kdy a jak se prohřešil proti koaliční smlouvě. Ani formálně platná koaliční smlouva by mrtvolu nevzkřísila.

Po komunálních volbách na podzim 2014 vznikla v Brně bizarní koalice, sdružující politická uskupení naprosto rozdílného naturelu. Dávali jsme jí rok, maximálně dva. První příznaky vážných neshod se projevily do roka. Na podzim 2015 Hnutí ANO eliminovalo svého radního a předsedu městské organizace Tomáše Kratochvíla a své koaliční partnery postavilo před hotovou věc. Svou neobratností přišlo Hnutí ANO o jednoho zastupitele, střet koaličních stran odhrnul pěkně vyšívanou zelenou oponu a pohled do zákulisí koalice nebyl radostný. Hnutí ANO tenkrát poprvé začalo komunikovat s ČSSD o možné změně koalice. Celá blamáž skončila koaličním smírem a vánoční svátky uklidnily na čas rozčeřenou hladinu brněnské politiky.

Návrat do každodenní koaliční rutiny znamenal otevření starých problémů a neshod, se kterými si smírčí mechanismy koaliční smlouvy neuměly poradit. O tom, že v koalici nepanuje dobrá nálada a sdílný duch spolupráce, svědčí i neschopnost vydání programového prohlášení rady. Odkazy na programové priority obsažné v koaliční smlouvě byly jen bohapustou výmluvou, kamuflující disfunkci koalice. Hnutí ANO nepopírá, že se několikrát setkalo s ČSSD ještě před pekelným čtvrtkem, jak 7. duben kreativně nazval redaktor MF Dnes Lukáš Valášek. Není podstatné, zda taková setkání byla porušením koaliční smlouvy, rozhodně to ale nesvědčí o tom, že by bylo ANO spokojeno se stávajícími poměry a hledá východisko. Když se ukázal pravý stav věcí, zaskočená KDU-ČSL reagovala rovněž nabídkou jednání ČSSD. Jak už to v politice chodí, kdo chvíli stál, už stojí opodál. Lidovci proto jednali, jednali rychle a razantně. Uzavřením dohody o společném postupu s ČSSD zablokovali lidovci možnost, že vznikne koalice bez nich.

Hledat optimální koalici v politicky roztříštěném brněnském zastupitelstvu byl oříšek i bezprostředně po volbách, natož teď, když jsou vztahy mezi stranami mrtvé koalice rozjitřené. Momentálně není žádný z myslitelných scénářů bez vady na kráse, ale politika je umění nemožného, bude nutné jednat a dojednat funkční dohodu politických stran, které budou schopny společně sloužit našemu krásnému městu až do voleb v roce 2018.

 

Oliver Pospíšil
předseda, ČSSD Brno-město