Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Kariérismus a medializace trestního řízení

Po 26.09.2016 14:47

Zdeněk Koudelka

Kauza unesených dětí, které místo policie vypátrali v září 2016 jejich rodiče v Ústí nad Labem, vyvolala otázky nad policejní prací. Ovšem oceňuji, že policie veřejně reagovala a v komunikaci s novináři odůvodňovala své postupy. Naopak nezaznělo vyjádření státního zastupitelství. Jak se toto mlčení shoduje se slovy, že pánem přípravného řízení trestního - prověřování a vyšetřování, je státní zástupce. Jak se to shoduje s jinak bombastickou medializací vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové či zvláštními tiskovkami Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v kauze Nagyová? Kde je vyjádření nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana či krajského státního zástupce Jana Jakovce? Pakliže se někdo označuje za pána přípravného řízení, nese odpovědnost za úspěch, ale i neúspěch. Nepochybilo v dozoru kauzy unesených dětí i státní zastupitelství?

Medializace je některými státními zástupci využívána v rámci jejich kariéry. Proto vystupují tam, kde očekávají pozitivní reakci veřejnosti a médií. Tam, kde se stala chyba, jsou zalezlí. Možná se Bradáčova k něčemu vzchopí, až si na schůzce v hospodě s Václavem Moravcem domluví co a jak prezentovat v jeho Otázkách. Zatím však mlčí, byť jako vrchní státní zástupkyně má právo dohledu nad činností podřízených státních zastupitelství.

Únos dětí, který byl pachatelem-recidivistou připravován, o čemž svědčí přestavba garáže, kde je držel, je závažná trestná činnost. Při přijímání nového trestního zákoníku v roce 2009 jeho autor a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a dřívější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdili, že jde o ideový rozchod s předchozím trestním zákonem kladoucím důraz na ochranu státu. Nový trestní zákoník měl prioritně chránit život, zdraví a svobodu lidí a trestat útoky na tyto hodnoty. Únos dětí a mediální aktivita či pasivita státního zastupitelství ukazuje, že ono tyto hodnoty nesdílí. Únos dětí státnímu zastupitelství nestojí za veřejné vysvětlení svého postupu. Naopak se medializuje v protikorupčním boji. Jako bylo dříve socialistickou prokuraturou aktivně stíhané rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a poškozování státu světové socialistické soustavy, dnes je to korupce a ohrožení finančních zájmů Evropské unie. Někteří toho využívají pro medializaci jako nástroj v kariérním postupu. Vzpomeňme na přihrání kauzy Rath Nejvyšším státním zastupitelstvím nepříslušnému Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem, kde se zviditelnila Lenka Bradáčová, která se následně stala vrchní státní zástupkyní v Praze. V demokratickém právním státě však nemá být trestní řízení medializováno primárně jako nástroj něčí kariéry.