Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Kdo a proč si hraje s Brněnským Metropolitanem?

Út 07.04.2015 10:21

Již od září 2005 vydává město Brno informační noviny Brněnský Metropolitan. Členy redakční rady jsou vedoucí úseků magistrátu, představitelé politických klubů zastoupených v Zastupitelstvu města Brna a pracovníci Kanceláře primátora města Brna, včetně redaktorů.

Vždy po volbách nové vedení města aktualizovalo členy redakční rady a jmenovalo je na celé volební období čtyř let. Alespoň doposud tomu tak bylo. V prosinci Rada města Brna jmenovala členy redakční rady jen do 31. března 2015, těsně před vydáním tohoto čísla pak mandát prodloužila do konce června.
Prozatím jsme se dočkali toho, že někteří členové pojali své působení jako „pokus o cenzuru“, týkající se článku opozice, který kritizuje současné vedení.
Tyto kroky jsou v rozporu s tiskovým zákonem, který od listopadu 2013 pro radniční periodika přímo stanovuje povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace, včetně přiměřeného prostoru pro názory nejen koalice, ale i opozice.
Je to o to smutnější, že noviny získaly již v roce 2010 první cenu za podporu svobody projevu v soutěži Otevřeno x Zavřeno, paradoxně právě za zvýšenou snahu o vyvážené informace o dění ve městě a zveřejňování názorů opozice.
Jedná se o zjevné porušování předvolebních slibů o otevřenosti a transparentnosti, kterými se nové vedení zaštiťuje. Ale koho dnes zajímají předvolební sliby, že?
Brněnský Metropolitan získal také celou řadu dalších ocenění a odborníky je hodnocen vysoko na žebříčku nejlepších periodik veřejné správy v České republice. Co spekulace s omezením mandátu členů redakční rady znamená, se lze v tomto okamžiku jen stěží domnívat, již dnes však budí velké pochybnosti.
V kuloárech zaznívá, že výhrady k Brněnskému Metropolitanu bez bližší specifikace má zejména náměstek primátora Matěj Hollan. Na čtyři schůze redakční rady v novém složení se ovšem jako její člen ani jednou nedostavil.

Naděžda Křemečková
členka Zastupitelstva města Brna