Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Miliardy sem, miliardy tam, aneb koaliční sliby bez hranic

 Ne 17.09.2017  21:41

Když už vedení města přijde s nějakým projektem, téměř vždy jde o projekt kontroverzní. Jedním z posledních takových počinů je koncept megalomanské výstavy k oslavám 100 let od založení Československa.

Sedmnáctidenní výstava s rozpočtem 150 miliónů (!) se má konat v červnu příštího roku, ovšem už nyní je čím dál jasnější, že primátor Vokřál netuší ani kde na výstavu město vezme prostředky, ani jak bude taková výstava vypadat. V několika málo rozhovorech, které Vokřál médiím poskytl, se sice odvolává na finanční zdroje z ministerstev kultury i vlád České a Slovenské republiky, ty ovšem ústy svých mluvčích zdůrazňují, že žádat nyní o finanční podporu projektu Expo 2018 je  „půl hodiny po dvanácté“, a navíc že o nápadu vedení města Brna prakticky nic neví.

Jak vyplývá z informací v médiích:
- Podle mluvčí Ministerstva kultury ČR Simony Cigánkové česká a slovenská vláda o přípravách výročí jednaly opakovaně a Brno se s tím, že plánuje vlastní festival, neozvalo. "Je s podivem, že se pořadatelé zamýšlené výstavy aktivizují až teď," diví se Cigánková.

- "Byl dostatek času na to, aby si organizátoři v průběhu doby, po kterou se na dokumentu pracovalo, pohovořili s jednotlivými ministerstvy a zjistili případné možnosti participace na jejich návrzích oslav," vysvětluje Cigánková s tím, že se materiál týká akcí, které zastřešují jednotlivé resorty.

- Jakou formu podpory by brněnská výstava mohla od vlády získat, zatím není jasné. Pořadatelé podle ministerstva kultury budou moct akci přihlásit do soutěže o dotace na projekty připomínající vznik Československa. To ale magistrát nechystá.

- Pořadatelé počítají s tím, že česká vláda přispěje až 60 miliony a Slováci zhruba dvaceti. Úřady se ale k brněnské akci staví rezervovaně a vzkazují, že hlavní připomínkovou akcí výročí Československa bude výstava, kterou pořádá Národní muzeum společně se svým slovenským protějškem.

Z uvedených citací zcela jasně vyplývá, že se představitelé města v čele s primátorem Vokřálem definitivně utrhli z finančního i myšlenkového řetězu. Miliardové částky dnes běžně létají z oken magistrátu jako vlaštovky před deštěm a 150 miliónů za sedmnáctidenní výstavu už zřejmě nikoho nevzruší. Je to logické. V Brně je dnes totiž běžné, že slib, maximálně tak ještě maketa, jsou konečným stavem nápadu magistrátních pánů. A buďme za to rádi! Kdyby totiž vedení Brna splnilo většinu svých megalomanských projektů, město by už zřejmě zbankrotovalo. Zde je výčet jen několika velkolepých snů pánů Vokřála, Hollana, Mrázka či Kacera: nový fotbalový stadion, hokejový stadion, atletická hala, olympijský park, velodrom, zmíněné Expo 2018, svratecké nábřeží, chytrá čtvrť, zelené bulváry na Štefánikově a Veveří, akvapark za Lužánkami, hyperloop; vše samozřejmě v nákladech stovek miliónů až jednotek miliard.

Jaká asi bude bilance splněných koaličních slibů v říjnu příštího roku? A kolik zbyde po komunálních volbách v městské kase…?

Mgr. David Čížek
člen MěVV ČSSD Brno-město