Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Ministr vnitra musí proti nevýhodným zakázkám zasahovat bez otálení

Út 03.08.2010 00:00

Radek John dostal jako nový ministr vnitra první velkou příležitost, aby prokázal, že své předvolební sliby o inventuře nemravných prodejů a prošetření nevýhodných veřejných zakázek myslel vážně. Jeho současný postup v kauze nevýhodného pronájmu lázeňských domů, jejichž nevýhodnost prokázal nezávislý audit a které má na svědomí bývalý ministr Ivan Langer, ale usvědčují Radka Johna z toho, že opět populisticky sliboval něco, co vážně nemyslel. Kdy jindy už by měl ministr vnitra zasáhnout proti "nemravným prodejům", než v této kauze?

Radek John místo toho prozatím váhavě vyčkává s vypovězením nevýhodných smluv ministerstva vnitra se společností Temperano, které úřad za, podle všeho nepřiměřeně nízkou cenu, pronajímá čtyři lázeňské domy.

Tyto smlouvy byly uzavřeny ještě za ministrování Ivana Langera, přičemž sociální demokracie dlouhodobě poukazovala na jejich nevýhodnost. Dnešní informace Lidových novin však mluví o tom, že snaha bývalého ministra vnitra Martina Peciny, který se zasazoval o zrušení těchto smluv, vyjde zcela naprázdno, neboť resort vnitra pod vedením Radka Johna se podle všeho o vypovězení smluv snažit nebude.

Jak jinak, než snahou zrušit evidentně nevýhodný pronájem, by se měl ministr "vlády rozpočtové odpovědnosti" snažit ušetřit pro svůj resort prostředky? Navíc v době, kdy ministerstvo zoufale hledá každou korunu a kromě snižování platů hasičů a policistů hrozí ohrožení běžné provozní činnosti například nedostatkem pohonných hmot. Není podstatné, zda Radek John v tomto případě zatím postrádá odvahu tuto věc řešit nebo ho svazují koaliční dohody s mateřskou stranou Ivana Langera, tedy s ODS. Důležitý bude výsledek, protože právě podle něj lze hodnotit politiky a důvěryhodnost jejich slibů.

ČSSD bude prosazovat, aby se celou věcí zabýval Výbor pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny, neboť podle našeho názoru doposud známá fakta jen potvrzují dosavadní podezření o nevýhodnosti pronájmu.

V této souvislosti doporučuji ministrovi Johnovi shlédnout video na serveru Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=sBjFkcCG_fk), které mu celou kauzu velmi názorně připomene. A věřím, že ho i přesvědčí o tom, že proti podobným praktikám je třeba bojovat. A to nejen před volbami.

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD