Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Mladá fronta Dnes se pokouší vrtěti psem

Út 10.05.2016 22:58

Sledovat současné dění v brněnské politice očima MF Dnes probouzí v lidech, kteří se o dění zajímají, opravdu mnoho paradoxů. Po přečtení článku o katolické elitě, která vyzvala KDU-ČSL, aby neničila současnou podle nich dobře fungující koalici, vyvstává otázka, kam až chce hnutí ANO zajít a jak daleko toto hnutí zneužívá málo informované lidi z okolí lidovců. KDU-ČSL je líčena jako rozvraceč idylické koalice, přitom ke koaliční nevěře se přiznal Petr Vokřál, byť jednání s ČSSD vydával za nevinný románek. Nakonec jsou to tedy lidovci, kdo je viněn z koaliční krize, a komu je vyčítáno, že spustil mnoho povyku pro pár malicherností.

Velmi zákeřné ze strany ústředního deníku Hnutí ANO je líčení Kláry Liptákové jako bezohledné ambiciózní političky, která je ochotna uvrhnout Brno do horoucích pekel kvůli vlastnímu prospěchu. Nikdo si nepoložil otázku, co by zrovna ona měla získat destabilizací poměrů v koalici? Jaký by na tom měla zájem? Jaký měla zájem KDU-ČSL na rozbití koalice a nastolení stavu nejistoty, když byla před tím spokojeně etablovaná v koaličním uspořádání? Kdo zná procesy uvnitř KDU-ČSL, ten ví, že všechna klíčová rozhodnutí jsou pečlivě projednávána ve stranických orgánech, rozhodující slovo má přirozeně předseda městského výboru Jiří Mihola, nikoliv Klára Liptáková jako předsedkyně klubu zastupitelů. Od začátku koaliční krize se lidovci jen brání, přitom postupují naprosto věcně a korektně, jejich předseda Jiří Mihola to koneckonců ani jinak neumí. Vydávat konání lidovců za puč několika lidí uvnitř klubu zastupitelů je účelové, ANO tím zamlžuje prapůvodní příčiny rozpadu koalice.

„Pro nás jako pro občany jsou podstatné výsledky, kterých tato koalice dosáhla, a změny, které nastartovala. Vidíme jako velikou škodu dosavadní odvážně nastolený kurz z neprůhledných důvodů ukončit,“ píše se v textu adresovaném brněnským lidoveckým zastupitelům… Marně přemýšlím, čeho pozitivního tato koalice dosáhla, kromě toho, že se rozpadla? Rada nedokázala za celou dobu vydat programové prohlášení, rozprášila miliardu korun z rozpočtové rezervy, naslibovala lidem fotbalový stadion, ale dala jim jen maketu, rozdělila občany města samohanou o tom, jak se město po válce zachovalo k Němcům, neshodla se na deklarovaném holdingu městských firem, nezlevnila jízdné v MHD, paralyzovala územní plánování a chystala se k paralýze dopravy např. svým projektem rekonstrukce Štefánikovy ulice. Svým pojetím sociálního bydlení proti sobě postavilo vedení města své městské části. Vrátím-li se k textu dopisu, jsem přesvědčen o tom, že nebude žádná velká škoda, když se ukončí současný diskurz.

Byl bych raději, kdyby ANO zapojilo své politické vyjednavače a pokusilo se vyřešit koaliční krizi standardní politickou cestou, než aby prostřednictvím svých poradců a Mladé fronty Dnes ostřelovalo brněnskou KDU-ČSL zvenku i zevnitř. I v politice platí „Nečiň druhému to, co bys nechtěl, aby bylo činěno tobě.“

Oliver Pospíšil
předseda MěVV ČSSD Brno - město