Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Nápad s šestikoalicí nemyslelo ANO vážně

St 04.05.2016 23:15

Středeční jednání o jedné z podob nového uspořádání města Brna, chcete-li o šestikoalici, kterou navrhlo hnutí ANO, nepřineslo žádný závěr. Respektive přineslo. Zjistili jsme, že šestikoalici ANO vůbec nemyslelo vážně. Koaliční uspořádání přece znamená, že všechny zúčastněné strany se podílí na vedení města proporčně podle zastoupení v zastupitelstvu. Předložili jsme proto spolu s KDU-ČSL návrh, který respektuje volební výsledek, posiluje postavení menších stran a koresponduje s organizační strukturou magistrátu. Dvě velké strany vzniklé počtem zvolených zastupitelů (ANO a ČSSD), které by dle výpočtu měly v jedenáctičlenné radě spíše nárok na tři mandáty, by se „umenšily“ ve prospěch menších stran. ANO ve prospěch Žít Brno a ČSSD ve prospěch lidovců.

  Počet zastupitelů     Přepočet 4:1     Místa v RMB    Funkce  
ANO 12 2,93 2 Primátor + 1 radní
ČSSD 11 2,69 2 Náměstek + 1 radní
KDU-ČSL    7 1,71 2 Náměstek + 1 radní
Žít Brno   7 1,71 2 Náměstek + 1 radní
TOP 09 4 0,98 2 1uvolněný radní + 1 radní
SZ 4 0,98 1 Náměstek

 

Takový model dvou členů rady pro pět stran, kdy ANO by mělo primátora a ostatní jednoho náměstka s výjimkou TOP 09, která by místo toho měla uvolněného radního, však vyjednavači čtyřbloku - autora myšlenky šestikoalice - odmítli. ANO totiž přišlo s královským dělením - čtyři strany, tedy ANO, Strana zelených, Žít Brno a TOP 09, by si ponechaly celkem 8 křesel v radě města (z celkových jedenácti), zřejmě včetně obsazení postů primátora a náměstků. Pro ČSSD a KDU-ČSL by pak zbyly dohromady tři místa, za které by však vyžadovaly podporu jejich menšinové koalice. To nelze brát jinak, než jako potvrzení toho, že ANO nemá zájem na uspořádání poměrů a snaží se za každou cenu udržet svoji dominanci v radě města, bez toho, že by mělo zajištěnu podporu většiny v zastupitelstvu.

V neposlední řadě jim jde o posty a udržení „teplých míst“ na magistrátu a v městských společnostech, kam dosadili své politiky, než o férovou domluvu. Domnívám se, že jako opoziční strana jsme respektovali při hledání řešení vůli voličů, která vycházela z komunálních voleb v roce 2014.

Předběžně dohodnuté jednání zástupců všech šesti stran v úterý 10. května zřejmě daný stav jen potvrdí. Dále jednáme se stranami a zastupiteli, kteří mají zájem na konstruktivním řešení koaliční krize.

Oliver Pospíšil
předseda MěVV ČSSD Brno-město