Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Odměny koalice jsou proti zákonu, což ji ale neubírá sebevědomí

Po 19.01.2015 20:35

Sociální demokracie po druhém ZMČ Brno-střed poukazovala na nezákonné odměny, které koaliční zastupitelé schválili neuvolněným kolegům, a vyjádřila kategorický nesouhlas. Ministerstvo vnitra potvrdilo, že tento postup není možné uplatnit, a že koalice postupovala nezákonně. Na dnešní tiskové konferenci Klubu zastupitelů ČSSD ZMČ Brno-střed se k této situaci vyjádřil Jindřich Zechmeister.

Odměny pro neuvolněné zastupitele
Sociální demokracie kritizuje jak počet uvolněných a neuvolněných zastupitelů v čele radnice (a související náklady), tak mechanismus, který koalice použila při stanovení jejích odměn.
Ke schválení dvou “půlúvazků” došlo na druhém ZMČ Brno-střed v prosinci. Koalice i přes několik upozornění schválila neuvolněným kolegům odměny ve výši, kterou je možno použít pouze pro uvolněné zastupitele. Upozornění opozičních zastupitelů a vážný rozpor ve výkladu zákona o obcích vedl koalici k dotazu na Ministerstvo vnitra, které jim potvrdilo nemožnost takového postupu.
Porušení zákona před týdnem potvrdil starosta Landa na Facebooku (který je zřejmě hlavním komunikačním kanálem) s odkazem na vyjádření ministerstva. Je to už druhé porušení zákona po dvou jednáních ZMČ.


"Když někdo absolutně nedokáže pochopit ty nejzákladnější principy vládnutí, tak to prostě nemá dělat."

Touto větou glosoval na zmíněné soc. síti Svatopluk Bartík nikoliv kolegu Landu, ale nepodmíněné odsouzení bývalé starostky Hrubé v kauze Wilson. “Ona se skutečně provinila tím, …, že byla naprosto blbá”, píše dále uvolněný pro legislativu a organizační záležitosti Bartík.
Sociální demokracie i zbytek opozice v ZMČ Brno-střed kritizoval zvolení člověka bez právních zkušeností a se základním vzděláním na pozici uvolněného zastupitele pro legislativu. Je s podivem, že se pan Bartík pouští do kritizování cizích pochybení, když je sám gesčně zodpovědný za dosud vzniklé koaliční chyby a porušení zákona. Zatím jsme se dozvěděli o dvou takových a můžeme pouze doufat, že k podobných chybám nedochází denně.

 

Jindřich Zechmeister

zastupitel ZMČ Brno-střed