Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Odpískaný participativní rozpočet na Brno-střed

Po 09.01.2017 10:15

Byl bych nerad, kdyby zapadla jedna důležitá záležitost, která se v závěru roku 2016 odehrála na MČ Brno-střed. Už od voleb v roce 2014 bylo neustále vedením MČ prezentováno, že se každoročně vyčlení část prostředků z rozpočtu (bylo uváděno, že ročně cca 0,5 milionu korun) na realizaci projektů iniciovaných ze strany veřejnosti, přičemž poslední detaily se měly doladit v závěru roku 2016 a na rok 2017 již se měl dle původních záměrů tento plán realizovat.

Jaké však bylo mé překvapení, když jsem se dozvěděl, že se nakonec koalice rozhodla tohoto záměru vzdát a pouze podporuje obdobný záměr ze strany MMB. Samozřejmě, že se jedná o nedodržený slib voličům. V několika interpelacích jsem se dotazoval na to, jakým způsobem se tedy bude postupovat a ještě na podzim 2016 bylo veřejně proklamováno, že se plán skutečně realizovat bude. Dlouhodobě jsem upozorňoval na úskalí, která tento jinak vcelku sympatický záměr, může skrývat. To znamená především velmi malá cílová částka na to, aby se za tyto prostředky dalo realizovat něco skutečně smysluplného a zajímavého, navrhoval jsem na zastupitelstvu razantní navýšení klidně až na desetinásobek, tedy 5 milionů korun.

Další zádrhel mohl být ve vytvoření systému, který by občanům spravedlivě garantoval, že se nebudou neustále realizovat jen záměry podobné skupiny lidí, ale že budou mít všichni rovné možnosti nějaký plán prosadit. Je proto škoda, že se koalice rozhodla po více než dvou letech proklamací tento svůj slib porušit. Navenek by se mohlo zdát, že tím, že obdobný systém (jehož detaily zatím rovněž neznáme) bude fungovat na magistrátu, tak se nic nestane a občané naší MČ se budou moci zapojit tam. To je však omyl, i když magistrát vyčlení vysokou částku a vytvoří transparentní systém, nikdo nemůže garantovat, že se bude jakýkoliv záměr v naší MČ realizovat. Brno má 29 městských částí a přihlásit se bude moct kdokoliv, jedině pod patronací Brno-střed se mohlo dosáhnout toho, že by projekty zůstaly takříkajíc „doma“.

Mgr. Tomáš Řepa
zastupitel ZMČ Brno-střed