Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Odvrácená strana projektu Rapid Re-Housing

“Žádáme řešení problémů způsobených nepřizpůsobivými sousedy.” Touto větou je nadepsaná petice 69 nájemců domů Jabloňová 22, 24 a 26, kteří by Rapid Re-Housingu cenu za nejlepší projekt pravděpodobně neudělili. Kvalita jejich vlastního bydlení se od začátku tohoto sociálního experimentu diametrálně zhoršila a Jabloňová rozhodně není žádnou výjimkou. K petici se přidávají i autoři několika desítek stížností z dalších lokalit, situaci v domě na Václavské 1 pak lze rovnou nazvat kritickou.

Sousedské vztahy a chování ale zdaleka nejsou jediným problémem tohoto projektu. Více než polovina z umístěných rodin neplatí nájemné, někteří dokonce už více než půl roku. K poslednímu září jejich celkový dluh vůči městu dělal 327 tisíc korun.

“Tomuto projektu jsme od počátku nedůvěřovali, ukazuje se, že právem,” říká předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil. “Naplňují se naše obavy z problémů v soužití s ostatními nájemníky, z dluhů vznikajících z neplacení nájemného, kritizovali jsme také nesystémové přidělování bytů, kdy tito lidé přeskočili stovky rodin roky čekajících v oficiálních pořadnících.”

Autoři projektu z brněnské koalice na tyto skutečnosti reagují velmi podivným způsobem. Informace o skutečném stavu důsledně tají, případně je prezentují nepravdivě. Projektu dokonce na základě velmi nepřesvědčivého odůvodnění sami udělili hodnocení 94 %.

“Zajímalo by mě, jaký bude další postup. Například jak se město zachová k rodinám, které nebyly schopny využít takto velkorysý sociální program a nebude jim prodloužena nájemní smlouva?” ptá se Pospíšil a ve svých úvahách jde ještě dál. “Obávám se, že podobný přístup zaujmou autoři i v případě dalšího projektu Housing First, který je v současnosti na začátku své realizační fáze.”

Ing. Oliver Pospíšil
předseda
MěVV ČSSD Brno-město