Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Oživujeme zanedbanou část města

Čt 29.04.2010 00:00

V Brně vznikne Kreativní centrum - první v ČR.

Když se v Brně řekne ulice Bratislavská, Francouzská nebo Cejl, většina lidí si představí zanedbané území či poničené fasády, ale málokoho napadne, že toto území se začíná postupně oživovat a rozvíjet. Když jsme v radě města před několika měsíci připravovali projekt tzv. Integrovaného plánu rozvoje města v problémové oblasti (IPRM), byli tací, kteří jen kritizovali, že mrháme finančními prostředky. Současnost je však jiná. Město ve spolupráci s fondy Evropské unie opraví v této lokalitě 11 bytových domů a tímto krokem postupně zlepšíme tvář centrální části města. Už nyní zde sídlí několik desítek firem či institucí, stěhují se sem noví nájemníci, přibývá nových malých obchodů.

Další novinkou, kterou jsme odsouhlasili v radě města, je vznik tzv. Kreativního centra Brno, které bude sídlit na ul. Bratislavská 68 a nabídne své zrekonstruované prostory za peníze z EU pro širokou veřejnost. Budou zde probíhat vzdělávací programy, workshopy, uplatnění zde najdou začínající umělci, architekti či podnikatelé v kreativním průmyslu? Ale hlavně půjde o další krok k oživení zanedbané oblasti a opravy brownfieldu na Bratislavské. Myšlenkou jsme se inspirovali ve světě (u nás žádné kreativní centrum není), kde jsou podobná zařízení běžnou součástí městské strategie oživování veřejného prostoru. V nejbližší době proto budeme hledat zahraničního experta, který se realizací kreativních center v Evropě zabývá.

Je zřejmé, že Kreativní centrum města Brna bude v podobné situaci jako svého času Divadlo Radost, tedy bude si muset najít své postavení a své příznivce. Ale nemám obavu z toho, že by nemělo stejný úspěch jako Radost a už nyní je více než jasné, že lokalita Bratislavská a Cejl má jednu historickou kapitolu za sebou a nyní už jí čeká oživení a nová budoucnost. Vždyť je to pouze jeden kilometr od samotného centra Brna.

Bc. Roman Onderka, MBA, primátor města Brna