Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Petardy v pohodě? Jsme rozhodně PRO!

Nejen novoroční ohňostroje, ale petardy všeho druhu jsou fenomén, který zcela pochopitelně čas od času štěpí společnost. Na jedné straně stojí ti, kteří chtějí slavit a užívat si příchod nového roku nebo třeba narozeniny s patřičným zvukovým efektem; na druhé straně pak jsou ti, kterým dělbuchy vadí, protože ruší je, jejich děti, či velmi často domácí mazlíčky.

K Brnu petardy patří vždy v červnu, díky oblíbenému festivalu Ignis Brunensis se dostávají do extáze všichni fandové pyrotechniky. Velkou událostí je vždy i silvestrovský půlnoční ohňostroj v samém centru Brna - o tradiční novoroční ohňostroj Brňané přišli před třemi lety, když nad Špilberkem zahřmělo naposledy. Při akcích tohoto typu je pouštění petard v pořádku a zřejmě každý s vypouštěním rachejtlí počítá. Problém však nastává, když si každý „práská“ jak a kde se mu zlíbí. Stačí si připomenout událost z prvních chvil Nového roku 2017, kdy na paneláku Blatnická 22 vzplála od nehlídané pyrotechniky střecha, nebo spočítat množství aut s popáleným lakem třeba na vinohradských ulicích Vlčnovská, Bořetická či na parkovišti u komplexu Albertu na Pálavském náměstí, nebo požár kontejnerů na ul. Mutěnická. Tady už nešlo jen o rušení dětí a domácích zvířat, ale o menší či větší materiální škody! Přitom by stačilo málo – určit pro odpalování petard jasná místa, kde by si mohl každý na vlastní riziko odpálit své rachejtle, kde by si užil zábavu a přitom nerušil své okolí. Třeba právě na Vinohradech je takových míst dost (lesopark a psí louka Blatnická/Tvrdonická, nevyužitý prostor za ZŠ Čejkovická nebo za určitých podmínek třeba i vyhlídka na Pálavském náměstí.

Právě tímto doslova ožehavým problémem se zabývá petice „Za petardy v pohodě", iniciativa zejména (ale nejen) pejskařů z Vinohrad, kterou si vzali za svou vinohradští sociální demokraté. Nejde ale o žádnou tvrdou restrikci a zakazování všeho, co práská, jak by se nezasvěceným jistě mohlo zdát! Kritika petice, kterou ČSSD Brno-Vinohrady protlačila až na úroveň vedení města Brna i městské části, tady neuspěje. Nejde o petici několika přecitlivělých pejskařů ale o petici se šesti sty podpisy, kterou i vedení města Brna bere zcela vážně a bude o ní hlasovat ve svých komisích a zastupitelstvu. Je totiž jasné, že pokud bude změna v pouštění petard schválena, nepomůže jen těm, kteří s peticí sympatizují, ale zároveň i milovníkům pyrotechniky, kteří tak dostanou prostor k seberealizaci realizaci, a nebudou se muset stále dohadovat s těmi, komu hluk tohoto druhu vadí. Takovou aktivitu tedy vinohradská ČSSD podporuje všemi deseti – žádné zákazy, ale jasná pravidla ohleduplná k potřebám všech Vinohraďáků!

Mgr. David Čížek
(místopředseda
ČSSD Brno-město)

a
Pavel Konečný
(člen Komise pro bezpečnost
RMČ Brno-Vinohrady za ČSSD)