Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Primátor: Je to šťastný rok pro plavání v Brně

Po 19.04.2010 00:00

Primátora Brna Romana Onderky jsme se ptali na budoucí fotbalový stadion i na to, kdy bude mít město velký akvapark Podporuje nové nádraží v Králově Poli? Opravíme sady a parky, ale nové nádraží v Králově Poli platit nechceme, říká primátor Brna Roman Onderka.

Pane primátore, jaká je dnes situace okolo koncertní haly, která má vyrůst u Besedního domu?

Brno podniká kroky, aby se projekt Janáčkova kulturního centra uskutečnil. Pokračuje příprava podkladů pro vypsání veřejné zakázky na zhotovitele projektové dokumentace pro územní řízení a byla podána žádost na úřad městské části Brno-střed o vydání stavebního povolení. Co se týče financování stavby, náklady si mezi sebou rozdělí Ministerstvo kultury ČR, Brno, Jihomoravský kraj a soukromý sektor.

Co dělá město pro to, aby vznikl Zemský fotbalový stadion Za Lužánkami?
Situací kolem fotbalového stadionu jsem se začal zabývat již v roce 2007. Ovšem potřebná suma peněz - přibližně dvě a čtvrt miliardy, představuje vysokou překážku na cestě k cíli. Stavební řízení ale pokračuje a nyní je snad nejtěžší úkol před námi, a to zajistit finanční prostředky. Usilujeme o získání výrazného spolufinancování ze státního rozpočtu, probíhají i jednání o případné spoluúčasti ze soukromého sektoru. Kdy se začne stavět a kdy půjdeme fandit za Lužánky, zatím ale nedokážu říci.

Kdy se Brňané dočkají vytouženého velkého akvaparku?
Rok 2010 můžeme bez nadsázky nazvat rokem šťastným pro brněnské plavání. Ve středu jsme otevřeli bazén a akvapark v Kohoutovicích pro 240 osob, v únoru město odkoupilo jediný padesátimetrový bazén za Lužánkami a prakticky jej tímto zachránilo. A do třetice všeho dobrého - v červnu zahájí provoz krytý 25metrový bazén v Řečkovicích. Ale zpět k Lužánkám - hlavním úkolem bylo bazén získat do vlastnictví města. Brno zaplatilo za koupi 19 milionů a dalších minimálně pět milionů půjde na odstranění havarijního stavu. Rozsáhlejší rekonstrukce přijdou později. Na nové venkovní bazény, vířivky a tobogany se mohou Brňané při rozumném plánování těšit až za několik let.

Plánuje se také rekonstrukce Denisových sadů a Kapucínských teras. V jaké fázi jsou tyto projekty?
Ptáte se v pravý čas. Stavební práce v Denisových sadech začínají právě v těchto dnech. Hotovo by mělo být letos v listopadu. Opravovat se bude i park Studánka a čtvrtá a pátá terasa Kapucínských zahrad. U Studánky počítáme s opravou vodního prvku Fons Salutis, kde se lidé budou opět moci občerstvit pitnou vodou. V parku přibudou také lavičky, odpadkové koše, budou obnoveny trávníky, vysazeny nové stromy a keře a založeny záhony růží. Podobné úpravy mohou návštěvníci očekávat i v Kapucínských zahradách.

Královo Pole přišlo s nápadem na nové vlakové nádraží. Co mu říkáte?
Považuji ho za zajímavý. Nový terminál v netradičním tvaru vážky by mohl zkultivovat dnešní nevzhledný prostor a usnadnit lidem cestování. Nicméně si myslím, že najít v době ekonomické krize investora pro tak drahý projekt bude obtížné. Pokud by městská část Královo Pole požádala o finanční spoluúčast město Brno, určitě se tímto materiálem budou orgány města zabývat. Osobně však variantu financování ze strany města Brna pokládám za spíše nereálnou. Královopolské nádraží je v majetku Českých drah a domnívám se, že neexistuje důvod, abychom financovali budovu Českým drahám. Brno se musí starat hlavně o svůj majetek a svoje projekty. Kromě těch, o nichž už jsme mluvili, je to třeba budování mateřských škol, opravy Janáčkova a Mahenova divadla či výstavba víceúčelové haly.

Opozice vás obviňuje ze zbytečného vyhození peněz za plánování varianty územního plánu, který počítá s vedením rychlostní silnice R43 mimo Brno. Byla nutná?
Silnice R43 je od roku 1947 zakotvena v územních plánech Brna v takzvané bystrcké trase. Nicméně v posledních letech se zformovala uskupení, která zpochybňují vhodnost bystrcké trasy a dávají přednost vedení v trase takzvané boskovické brázdy, tedy mimo Brno. Úřady se rozhodly seriózně prověřit i tuto možnost. Je zřejmé, že možnosti rozvoje města by za těchto podmínek byly značně omezené. Přesto bude koncept nového územního plánu vystaven a veřejně projednáván ve všech třech variantách.

Radek Babička