Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Půl roku nové koalice je pryč

St 10.06.2015 11:50

Koalice má za sebou půl roku života. Třeštění brněnských médií kolem podpisu koaliční smlouvy tehdy připomínalo šílenství těch světových po zvolení Baraka Obamy prezidentem. Každé plácnutí bylo prezentováno jako příslib konání zázraků, na příchod mesiáše však stále čekáme.

Seskupení manažerů s nadupanými auťáky a idealistů na otlučených koloběžkách mnozí nedávali šanci, přesto mu nelze upřít soudržnost. Tu připisuji benevolenci hnutí ANO, přehlížejícímu výstřelky koaličních partnerů.
Půl roku je ve čtyřletém volebním období nezanedbatelným časovým úsekem, který stojí za vyhodnocení. Nejraději mám mantru „Radnice, která se svými občany nemluví, nemůže dobře fungovat. Pomocí otevřenosti, komunikace a participace chceme správu města zprůhlednit a zjednodušit.“
Když si vzpomenu, jak vedení města zatočilo s lidmi, kteří obdrželi nabídku na privatizaci bytových domů a potom jim byl ukázán dlouhý nos, přijde mi mantra o transparentnosti řízení města obzvláště vypečená.
Když už většina radních na zastupitelstvu jen skromně mlčí, rádi bychom se dozvěděli, jak hlasují na radě. Má-li se zvýšit transparentnost rozhodování samosprávy, jmenovité hlasování má smysl hlavně v Radě města Brna, protože v zastupitelstvu je zavedeno už dávno.
Dále, do dvou let zlevníme předplatní jízdenky MHD, napsala si koalice do smlouvy. Velký respekt, to si troufáte, říkal jsem si tenkrát. Před časem jsem v Regionech ČT zíral na náměstka primátora Richarda Mrázka, jak se ve studiu dusí ve vlastní šťávě při konstatování, že se podívali do rozpočtu města a se zlevňováním jízdného to moc nevidí. Takže taky jen předvolební plácnutí?
Na úplné hodnocení tady není prostor, ale za chvíli tu bude rok trvání koalice a příležitost kouknout se na další body smlouvy.

Oliver Pospíšil
člen Zastupitelstva města Brna (ČSSD)