Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Radnice Brna-jihu chce obejít školský zákon

Po 31.10.2016 11:00

Radnice Brna-jihu chce obejít školský zákon

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Děti jako rukojmí si plánuje vzít vedení městské části Brno-jih při svém pokusu narušit integritu tamních mateřských školek. Kvůli nekvalitně připravenému, s nikým nekonzultovnanému a narychlo prosazenému projektu se do čela školek mohou dostat lidé, kteří s jejich vedením nemají žádné zkušenosti. Vybírat je totiž bude komise městské části bez nutné účasti odborníků ze školského odboru a školní inspekce. Koalice se tímto způsobem snaží obejít školský zákon.

Na nedávném mimořádném zastupitelstvu předložilo vedení radnice Brna-jihu materiál, kterým chce sloučit tamní mateřské školy pod jednu velkou organizaci s jedinou ředitelkou. „ Z materiálu bohužel vůbec není jasné, jakým způsobem a hlavně proč to radnice chce udělat. Tvrdí nám, že se tím ušetří peníze, ale to je podle nás zástupný důvod, navíc nepodložený analýzou,“ tvrdí bývalý starosta Brna-jihu Josef Haluza.

Ten se především obává, že se slučování školek negativně promítne do kvality výuky. „Je to nelogické a odporuje to současným trendům v předškolním vzdělávání. V dnešní době si každá školka vytváří vlastní identitu svým specifickým zaměřením. Školky kladou důraz například na cizí jazyk, fyzickou zdatnost, osobnostní rozvoj nebo rodinné prostředí. Plánovaný unifikovaný koncern tuto rozmanitost potlačí,” vysvětluje Haluza.

Hrozí podle něj také, že vedení radnice situaci bude moci zneužít při personálních čistkách. Ředitelky ve školkách podle navrhované koncepce nahradí pozice „vedoucích učitelek“, na které bude vypsáno výběrové řízení. „Současné ředitelky jsou jmenované, není tak jednoduché je odvolat. Pokud budou ale vedené jako učitelky, může je radnice nahradit poměrně jednoduchým způsobem,“ doplňuje bývalý starosta.

ČSSD na Brně - jihu bude na řádném zastupitelstvu, které se koná 15. prosince, žádat o revokaci usnesení, podle kterého má sloučení platit od začátku příštího roku.

Většina ředitelek je přesvědčená, že se opatřením zhorší pracovní klima, které se negativně odrazí na samotném procesu vzdělávání. Výrazně se také zkomplikuje komunikace školky se zřizovatelem, metodické vedení a operativní řešení každodenních problémů. Společně s dalšími zaměstnanci školek a rodiči dětí sepsali prohlášení, ve kterém navrhované změny odmítají. S prohlášením oslovují i školky v ostatních městských částech.

Možnost sloučit školky do jedné instituce už v minulosti prověřovali například v Brně na Vinohradech. „Poměrně rychle jsme přišli na to, že tato změna je krok zpět někam před rok 1995. Proč bychom měli měnit něco, co funguje? Navíc podle našich propočtů změna nepřinese žádné finanční úspory. Naopak ztíží komunikaci rodičů s vedením školky,“ potvrdil místostarosta Vinohrad Jiří Karásek.

 

Plán radnice se nelíbí ani předsedovi brněnské ČSSD Oliveru Pospíšilovi. „Připadá mi to jako pilotní projekt koncepce, která umožní radnicím se vměšovat do vedení školek. Přitom role zřizovatele je v tomto případě spíše ekonomicko-organizační, o pedagogickou složku vlastního vzdělávání se až dosud starali odborníci, nikoliv politici. Tento pokus o obcházení školského zákona není domyšlený, prodiskutovaný a celkově nedává smysl, prostě radnici jde o to, aby bylo jednodušší mateřinky ovládat. Školky ale nejsou továrny a děti nejsou zaměstnanci,” dodává Pospíšil.

Ing. Oliver Pospíšil
předseda ČSSD Brno-město
Zastupitel města Brna,
místostarosta MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Mgr. Josef Haluza
Zastupitel MČ Brno-jih

Mgr. Jiří Karásek
Místostarosta MČ Brno-Vinohrady