Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Stále stejný scénář...

St 03.02.2010 00:00

Dne 22. ledna 2010, bylo předáno děkanovi brněnské Lékařské fakulty Prof. Janu Žaloudíkovi propuštění ze zaměstnání - podepsané ředitelem Masarykova onkologického ústavu (MOU) a vydáno bylo personálním oddělením. Tento špičkový lékař a odborník nestál svému řediteli ani za to, aby jej oslovil a celou věc s ním probral osobně. Důvodem, který vedl k ukončení pracovního poměru prof. Žaloudíka je nadbytečnost. Nadbytečnost, ačkoliv nedávno se právě pro tento ústav hledal další chirurg.

Dovolím se tedy pana ředitele zeptat, zda je přesvědčen o tom, že máme takový nadbytek špičkových chirurgů onkologie, že s nimi můžeme zacházet takovýmto nedůstojným způsobem?
S ohledem na osobní zkušenost, která bývá v mnoha směrech nepřenosná a mimořádně důležitá, celou situaci velice citlivě monitoruji. Má totiž v mnoha ohledech velmi podobný průběh - což je jistě spojeno pouze s tím, že spadáme pod stejné ministerstvo - Ministerstvo zdravotnictví. Stejně nedůstojným aktem jako byl dnes prof. Žaloudík sesazen, byl totiž kdysi propuštěn ředitel Úrazové nemocnice za působení tehdejšího ministra Julínka. Zajímavostí může být, že se nám na scéně s podobným scénářem objevují některé známé postavy - např. bakalář Šnajdr. Tímto panem bakalářem Šnajdrem byl děkan prof. Žaloudík vyzván, aby mé odvolání nekritizoval a aby zrušil kliniku traumatologie v Úrazové nemocnici Brno. Profesor Žaloudík však mé odvolání veřejně kritizoval a stejně tak odmítl zrušit kliniku. A už tehdy začaly výhrůžky typu, že jeho čas přijde. A jak je vidět nenávist a ubohá pomsta exministra Julínka realizovaná prostřednictvím Bc. Šnajdra, nyní dopadla na hlavu prof. Žaloudíka.

Tedy kontinuita Janeček-Žaloudík je nasnadě, stejně jako odvolaný Vyzula a dosazení prof.Vorlíčka do křesla ředitele MOU bez konkurzu. Nač se vysilovat konkurzy - tento trend zavedl už MUDr. Julínek, neblaze to proslulý exministr zdravotnictví. Expanzivní a okupační ministerská personální politika kamarádíčků v teplých křeslech, by neměla být standardem, měla by být potlačena ve prospěch regulérních a prokazatelných výběrových řízení, kde zvítězit může jen ten skutečně profesně nejlepší.

Mimochodem 19. ledna 2010 měl proběhnout soud Úrazová nemocnice versus Fakultní nemocnice Brno, kde rovněž figurují lidé dosazení do strategických a vedoucích pozic bez výběrového řízení?. Avšak bohužel MUDr. Kraus požádal o odročení, že by se bál prohry? Na výsledek si tedy budeme muset ještě počkat.

Osobně však pevně věřím, že pravda zvítězí a že se najdou lidé, kteří se dokáží na partičku, která destruuje brněnské zdravotnictví, podívat nezaujatýma očima.

prof. MUDr. Miloš Janeček, CSc.