Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Stát musí udělat maximum pro vydání Tomáše Pitra do České republiky

Čt 29.07.2010 00:00

Prohlášení ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o tom, že vydání Tomáše Pitra do ČR není jisté, zhoršují pozici ČR při snaze o jeho vydání do naší země.

Ministr Pospíšil by si neměl v tuto chvíli dělat alibi pro případný neúspěch, ale spíše o celé záležitosti mlčet a připravovat odpovědněji a kvalitněji žádost o vydání, než jak to činil v případě Radovana Krejčíře před několika lety. Tehdy snad mohl být omlouván pro svou nezkušenost. Nyní se musí naučit převzít odpovědnost za práci, kterou dělá a kde rozhodující nebudou slova před kamerou, ale výsledek.

Téměř jsme si zvykli na to, že spravedlnost je krátká na každého, kdo opustí naše hranice a zároveň má na kontě několik miliard. Nejznámějšími případy nadále zůstávají Viktor Kožený a Radovan Krejčíř. Za doposud neúspěšný proces vydání Radovana Krejčíře z JAR nese jednoznačně odpovědnost ministerstvo spravedlnosti, které po většinu času řídil současný ministr Jiří Pospíšil. Jak v případě vydávání Radovana Krejčíře, tak dopadení Tomáše Pitra byla oprávněně Topolánkova vláda podezřívána buď z neschopnosti nebo záměru ponechat oba na svobodě.

Oceňuji v případě zadržení Tomáše Pitra několikaměsíční práci naší policie. Pokud Tomáš Pitr nebude vydán do ČR, bude to mít podle mého názoru negativní vliv na práci policie v podobných případech. Policii netvoří jen vybavení a technika, ale především lidé. Po trpělivé a vysilující práci policistů, která skončí zadržením pachatele, nesmí přijít bezmoc nebo neschopnost státu zajistit jejich postavení před soud nebo do věznice. V takovém případě hrozí totiž ztráta motivace takto složité případy řešit, stejně jako důvěra veřejnosti ve spravedlnost.

 

Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD