Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Tři pilíře brněnské bytové politiky

Út 03.05.2016 09:09

V Brně se zhruba rok a půl praktikuje nová bytová politika duhové koalice. Stejně tak v největší městské části noví politici rozbořili vše staré a špatné, aby začali vše konečně dělat pořádně. Jak se jim to daří skoro v půlce volebního období?

VOLNÉ BYTY LEŽÍ LADEM

V Brně je zhruba 700 volných bytů, přičemž 445 bytů má ve správě Brno-střed. Na tyto byty čeká neuvěřitelných 2474 žadatelů o byt. Díky nevyužitým bytům přichází MČ o miliony měsíčně a nevyužívání svěřeného majetku není rozhodně péče řádného hospodáře. Běžný občan má problém byt získat, protože nabídka na úřední desce je minimální. Navíc musí na začátku složit 3 nájmy (2 jsou nově jako záloha) a podepsat u notáře dohodu o vystěhování s doložkou o vykonavatelnosti, aby mohl být snadno vyhozen. Střed má i přes počet volných bytů nejpřísnější pravidla ve městě.

Nové vedení MČ se rozhodlo ukončit možnost opravit si byt vlastním nákladem, která byla pro městkou část výhodná. Důvodem ukončení používání inominátních smluv je zejména „administrativní náročnost“ (tzn. někdo by musel komunikovat se žadatelem). MČ se snaží byty opravit na vlastní náklady a pak přidělit. V tom ji však brání směrnice o zadávání veřejných zakázek, kterou si rada sama schválila. I drobné investice (příprava bytu pro nového nájemníka) znamenají problémy a zdržení při soutěžení prací. Jelikož nová směrnice ochromila správu bytů, musela se rada vrátit ke „starým pořádkům“, aby byla vůbec schopna byty opravovat.

BYTY BEZDOMOVCŮM

Projekt Rapid Re-housing jistě každý zná. S každým dalším měsícem se ukazuje, jak se posunuje cíl projektu a možnost úspěšné realizace. Ostravská univerzita spočítala brněnské „bezdomovce“ a došla k názoru, že v Brně je přes 300 rodin, které bydlí v nevyhovujícím prostředí. Z nich vylosuje šťastlivce, kteří dostanou pronájem bytu bez dalších prekvizit.

Projekt má aktuálně k dispozici pouze 24 bytů z požadovaných 50 a městské části daly jasně najevo, že byty pro tento účel nechtějí městu poskytnout. Obáváme se, že nakonec bude jedinou záchranou projektu naše MČ, ve které má Žít Brno starostu. Ani ta ale nedisponuje takovým počtem volných bytů a rekonstrukce jsou zoufale pomalé. Jsme zvědavi na to, jak celý projekt během příštích dvou let dopadne.

DOMY PRODAT, ALE NE NÁJEMNÍKŮM

Privatizace byla pozastavena na podzim 2014. Údajně porušovala princip dobrého hospodáře. Město se chystá prodat nerentabilní domy v nabídkovém řízení (tzn. třetí straně) a Brno-střed nabídlo 15 takových staveb. Proč město nepoužije tyto domy se 170 byty k uspokojení potřeb sociálně slabých? Brání tomu požadavek M. Freunda, který trvá na tom, aby byli bezdomovci a sociálně slabí umisťování do obecních domů tak, aby se rozptýlili a nikdo o tom nevěděl.

Výsledek současné bytové politiky? Už 2500 lidí čeká na byt a stávající nájemníci na opravy domů, případně na svého bezdomovce. Miliony utíkají mezi prsty.

Bedřich Toman
zastupitel ZMČ Brno-střed