Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Vítězství provozovatelů letních zahrádek

Po 04.04.2016 10:31

Když jsem naposledy glosoval v tiskové zprávě chystané změny a skokové zdražování v neprospěch provozovatelů letních zahrádek, byl jsem ještě hodně v šoku a naštvaný, že vůbec někoho napadne vymyslet takový smrtící koktejl, jaký byl původně v plánu. Nakonec se nic z toho neprosadilo a naštěstí pro tentokrát zvítězil zdravý rozum a pravidla se budou měnit jen ve smyslu, že se vytvoří jiná finanční pásma, navíc bude zohledněno i to, kde je kvůli nerovnému terénu podesta nutná a v takových případech nebude živnostník platit nic navíc.

I tak mi přijde alarmující, jak snadno, se dokáže od stolu vymyslet nějaká koncepce, která by de facto mohla vést k tomu, že si řada podnikatelů svoje živobytí nastaví jinak, např. bez využití letních zahrádek. Zvláště ze strany Žít Brno jsem tento plánovaný záměr nedokázal pochopit, protože celou předvolební kampaň hlásali, že nebudou obtěžovat drobné živnostníky.

Soustředěný tlak médií, negativní reakce podnikatelů a tlak opozice, to vše nakonec vedlo k tomu, že se původní rozhodnutí změnilo. Není to jen vítězství provozovatelů restaurací, kaváren a barů, ale celého Brna-středu, protože bez možnosti relaxovat na čerstvém vzduchu u piva či kávy by naše město již nebylo tím městem jako dříve se svojí specifickou atmosférou.

I tak bych si chtěl ovšem postesknout nad tím, že celková koncepce, pokud se v plánu na změny argumentovalo příkladem Vídně, jednoduše není ani tak vyvážená, protože ve Vídni pro podnikatele – restauratéry také něco dělají například tím, že jim sami připraví ukotvení podest a dělají další praktické kroky k tomu, aby se nemuseli zatěžovat zbytečnou administrativou. Oplátkou tak mohou vyžadovat jednotný vizuální styl zahrádek a odpovídající finanční nároky. Zde tedy ještě za Vídní rozhodně pokulháváme!

 

Mgr. Tomáš Řepa
zastupitel ZMČ Brno-střed