Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Zastavení silniční výstavby bude mít negativní dopady

St 28.07.2010 00:00

Ministři by měli hledat finanční zdroje například v evropských fondech

 

Považuji dnešní signály z ministerstva dopravy, které dává jasně najevo, že bude muset již letos v srpnu zastavit výstavbu významné části silnic, za skandální. Je velmi zvláštní, že k takovému rozhodnutí dospělo ministerstvo ze dne na den bez jakéhokoliv varování. Zdůrazňuji, že zastavení prací na výstavbě dopravní infrastruktury může mít velmi negativní dopady.

V prvé řadě chci upozornit, že stavby, které opustí stroje i lidé, se budou muset zakonzervovat do doby, kdy se na jejich výstavbě začne znovu pracovat. Takováto konzervace však také není zadarmo a ve výsledku se může cena jednotlivých projektů významně navýšit. Hrozí ale samozřejmě také riziko propouštění ze strany stavebních firem, které tento krok v případě přerušení staveb také již avizovaly. To bude pro stát nesporně znamenat další náklady na podporu v nezaměstnanosti, protože stát by se měl postarat o občany, kteří v důsledku jeho rozhodnutí přijdou o práci.

Ministr dopravy by měl také pečlivě zvážit tento krok vzhledem k uzavřeným smlouvám s těmito stavebními společnostmi. Bylo by smutné, kdyby v důsledku takového rozhodnutí stát čelil žalobám ve výši několika miliard korun.

Jsem přesvědčen, že stát by v době hospodářské krize měl více než kdy jindy investovat právě do rozvoje kvalitní infrastruktury. V České republice to pak platí dvojnásobně, neboť naše geografická poloha z nás činí dopravní křižovatku v srdci Evropy. Financování výstavby silnic také zaručuje, že další lidé nebudou přicházet o práci. Ministr dopravy by proto ve spolupráci s ministrem pro místní rozvoj měl hledat takové cesty, které k nám přivedou peníze z Evropské unie, z nichž by se výstavba měla spolufinancovat.

 

Bc. Roman Onderka, MBA, primátor města Brna