Facebook ČSSD BRNO - město Twitter ČSSD BRNO - město

Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno!

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně a kandidátech ČSSD za Brno.

 


Zpřístupnění vodojemů se přiblížilo. Radní vybrali firmu, která vybuduje nové vstupy

13. června 2019

Do unikátního vodojemu na Žlutém kopci budou mít lepší přístup pracovníci provádějící čištění a technické kontroly, ale příležitostně i menší skupinky návštěvníků. Dva nové vstupy do této kulturní památky vybuduje firma REMOPA, s. r. o. Město za ně zaplatí více než dva miliony korun.

„Nynější vstup do vodojemů je velice problematický a fyzicky náročný, je nutné se do nich spustit svrchu po žebříku. Podle projektu zadaného TIC Brno vybuduje zhotovitel jeden vstup, od kterého povede do vodojemů schodiště, a v místě dnešního poklopu pak ještě pohotovostní výstup. V případné další etapě bude možné na tyto práce navázat a dalšími úpravami dospět k plnohodnotnému zpřístupnění široké veřejnosti,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Oliver Pospíšil.

Výběrové řízení (VŘ) na zhotovitele muselo město vypsat dvakrát. Poprvé se komise rozhodla VŘ, do kterého se přihlásily dvě společnosti, zrušit z důvodu vysokého finančního objemu. Do druhého VŘ se přihlásily opět dvě společnosti, z nichž nižší nabídku podala REMOPA s. r. o. Rozdíl nejlevnější nabídky při prvním a druhém výběrovém řízení je téměř 300 tisíc korun. Za práce tedy město nakonec zaplatí 2 164 tis. korun bez DPH.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešova vznikly na přelomu 19. a 20. století podle projektu anglického stavitele Thomase Docwryho. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem z roku 1910, pak tvoří dvě betonové nádrže. Celkem měly vodojemy objem více než 20 tisíc kubických metrů.

Do vodojemů se čerpala voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997. Od té doby jsou prázdné a zakonzervované.